UČÍME SE „SPROSTÁ“ SLOVA 1#: S jakými výrazy se můžete setkat, když se rozhodnete „pořídit“ si nový web díl 1.

Poslechněte si článek v PODCASTU:

Doména
Doména je unikátní adresa (např. mujnovyeshop.cz) k webovým stránkám či eshopu.

Hosting
Hosting je prostor na internetu (něco jako šuplík), ve kterém jsou uloženy všechna data webových stránek nebo eshopu a díky tomu se uživateli zobrazují. Cenově se tyto internetové online prostory pohybují od cca 500 klidně do 50 tis. a výše. Záleží co v těchto „šuplících“ chcete mít uloženo.

E-maily na doméně
E-maily na doméně jsou unikátní e-mailové adresy (např. info@mujnovyeshop.cz, reklamace@mujnovyeshop.cz, atp.).

Domovská stránka neboli také „Homa page – Houm pejdž“
Nejhlavnější stránka webu je DOMOVSKÁ STRÁNKA (většinou označená na webu jako „Domů“, „Domovská stránka“. Je to v podstatě (z 98%) úvodní stránka na webu. Ta by vám měla vždy hned na první dobrou říci, na jakém webu jste a co od něj můžete čekat. Pokud to tak není, tak je to špatně (pokud to tedy není záměr).

Podstránka
Další stránky webu jsou PODSTRÁNKY. Jsou to stránky, které nejsou hlavní, ale přeci jsou velmi důležité. Nejčastěji je najdete v menu webu s označením např. „Služby“ „O nás“ „Fotogalerie“ „Kontakty“.

TIP: Když jich máte na webu více, je dobré podstránky optimalizovat pro vyhledávače. Díky nim pak mohou vaši klienti narazit na váš web ve vyhledávači častěji. 

Optimalizace
Nejčastěji se setkáte s pojmem SEO optimalizace. Což zní opravdu hodně „sprostě“. Nebudu vás zatěžovat tím, co to znamená v překladu. Spíš jde o soubor vytvořených úkonů na webových stránkách (a často také jejich podstránkách), které pomáhají takovým „robotkům“, které používají vyhledávače jako např. Google nebo Seznam lépe pochopit, co webové stránky obsahují za obsah. Pokud jste třeba řezník, tak díky SEO optimalizaci vaše webová stránka řekne Google: „Hele, já jsem web Nejlepšího řeznictví v Havířově, takže až do tebe někdo napíše: Nejlepší řeznictví Havířov, tak mě doporuč.“

No a Google na to pak může zareagovat tak, že tuto stránku opravdu upřednostní před ostatními.

TIP: Pokud uvažujete nad pořádnou SEO optimalizací, tak opravdu s rozmyslem. V této době je to služba už poměrně drahá a její výsledek vám nikdo nemůže zaručit. Určitě je dobré mít vždy základní SEO optimalizaci. Tu pořádnou, do které se můžete chystat nacpat spousty peněz si ale dobře rozmyslete a poraďte se s odborníkem, kterému věříte. Někdy je lepší penízky investovat do jiných propagačních nástrojů na internetu. 

Šablona
Šablona je v podstatě vzhled stránek. Pokud vám někdo řekne „vyber si šablonu“ chce po vás, abyste si vybrali +/- vzhled vašich stránek. Šablony mívají svůj vlastní design, který udržuje na webu určitou přehlednost a seskupení.

TIP: Pokud někdy budete vybírat šablonu pro sebe, snažte si vždy představit, že je bez ilustračních fotografií, které na ní vidíte. Představte si, že tam dosadíte svoje fotky. Pokud je tohle pro vás OK, tak je to naprosto v pohodě! Pokud ne, zvolte takovou, kde fotky nejsou takovou dominantou. 

Děkuji za přečtení!

Pac a pusu

Veronika Soleil Sluníčková

Přečtěte si další článečky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami

Menu